18 Ekim 2012 Perşembe

"Kolay Olanı Seçmek"


Bazı şarkılar yazı yazmama sebep oluyor, Knocking On Heaven's Door da onlardan biri, çoğu şarkıcı seslendirdi, hangisinden hoşunuza giderse ondan dinleyin artık, benim Axl Rose'dan akustik versiyonunu dinlemek hoşuma gidiyor. Yazmak istediğim mevzuya gelirsek insanların zor zamanlarında o anı aşmak için ellerine bazı fırsatlar geçer, değerlendirebilene ! Dargınlıkları, kırgınlıkları düzeltebilecek zamanlar, örnek dargın olduğunuz yada size dargın olan birini hasta yatağında ziyarete gittiğinizde, bu şansı kaçırmayın ve kötü giden akışı doğrultup düzeltin, başka bir örnek vermek gerekirse mutlu günün de gidebilmek, tabi bu dediklerimi yapabilmek için öncelikle başka erdemli vasıflarında bulunması gerekir ruhumuzda, ne gibi? Yıkıcı değil yapıcı olabilmek, kindar olmamak, mütevazi olabilmek, affedici olmak, hoş görülü olmak, gereksiz yere inatla gurur takınmamak gibi erdemlerle sıralayabiliriz, bunların bir kaçı bile olsa çoğu negatif giden durumu düzeltme şansımızı olabilir, yanımda bulunan çoğu insana bunu aktarmaya, aşılamaya çalıştımsada başarılı olamadım, inatlarını kıramadım. Ben tartıya sevgimi koyduğum zaman karşı kefeye ne koyarsam koyayım sevgim hep ağır bastı, umarım sizlerde sevgisi ağır basanlardan olursunuz...

13 yorum:

 1. Bu konu tartışılır. Sevgi, arkadaşlık ve dostluk anlamında bazı kırgınlıkların üzerine gidilmesi ve gurur yapılmaması gerekebilir. Ama çoğu şey de öyle değil S'onsuz. Sana hakaret eden bir insana sevgiyle yaklaşabilir misin, ya da canına kasteden bir insanı affedip sevgiyle yaklaşabilir misin?... bu uzar gider. Azıcık bizi rahatsız edecek bir şey yapsa nasıl değişiyoruz. Sevgi pıtırcığı insanlar birden canavara dönüşüyor. Kin ve nefret konusunda katılabilirim. Kin, gurur karşındaki insana zarar vermez aksine. Her gün kinle beslenen insan kendi ruhuna zarar verir karşısındakine değil. O yüzden seni düşünmeyen insanları yoksayacaksın kin, nefret duymadan. Yoksayacaksın ki hayatında yer açılsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen çok uclara gitmişsin ! Aile, arkadaşlık yada akraba sınırlarında kal tamam mı =) hadi bakim ;))

   "Hadis-i Şerif"
   Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap. Aleyhine de olsa hakkı söyle. (Buhari)

   Sil
  2. İyilik yapmak (herkesin harcı değildir) ancak dinine bağlı, hareketleri soylu ve yumuşak huylu kimselere kolay gelir. (Taberani)

   Sil
  3. Bak buna bile hafif öfkelenmişsin, dedim doğru işte. Her insan kendini düşünür bunu kabul et artık. Hiç kimse Hz. Muhammed'in ( s.a.v.) sabrını göstereceğini iddia etmesin, olamaz çünkü. Şimdi sana bir arkadaşın kötülük yapsa ona iyilik yapacak mısın? inanmıyorum.

   Sil
  4. Yapmadığımı nerden biliyorsunki ? Herkez karşısındakini kendi gibi bilirmiş !

   Sil
 2. Bahsettiğin durumlarda kişi negatifliği ortadan kaldırmak istemiyorsa ve dediğin çerçevelerde(aile,akraba,arkadaşlık)ağzınla kuş tutsan olmaz.Belki kalbini kırmıştır ama affetmek istiyordur gönlün affedersin,belki küçük bir olay olup azıcık üzülmüştür bunu fırsat bilip asla affetmem senide diyebilir insan.Durumlardan çok insanın düşünceleri ve iç yapısı ile ilgili bir durum.Çünkü;başlangıç noktası (insan),duygu ve düşünceleri,olaylar değil.

  YanıtlaSil
 3. Herkez mutlu olduğu şekilde davransın o zmn nedim =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede herkes mutlu olduğu şekilde davransın.Seçim bize ait,hayatta bizim.:)

   Sil
  2. Kinimi tutarım diyorsun yani =))

   Sil
  3. Yoo kin tutmam hatta vurdumduymaz olduğum söylenir ki doğru sanırım.

   Sil
  4. Sen hiç yaşlanmazsın ozmn Özlem ;)

   Sil
  5. :)) valla kafama takamam birşey kimseyle de uğraşamam,bazen kendimle bile uğraşamıyorum ki başkalarına sıra gelsin.kötü bir huy belki ama

   Sil