7 Aralık 2012 Cuma

"Blog Konusu Bulmak İçin 10 Yöntem"


Dünyaca ünlü blogger’ların tek ortak özelliği düzenli blog yazmaları demiştim. Düzenli blog yazmak söylerken gayet kulağa hoş gelen bir cümle. Ancak uygulamaya gelince tahmin edildiği kadar kolay değil.
Düzenli blog yazarken birçok blogger’ın en büyük sıkıntısı yeni blog yazısı konuları bulmak.
Blogunuzun konusu ne olursa olsun yeni yazı fikirleri bulmak için yardımcı olabileceğini düşündüğüm 10 yöntemi paylaşıyorum.

 1. Okuyun
 2. En çok blog yazısı fikri okurken (tabi ki yazdığım blog konuları ile ilgili bir kitap okurken) gelir aklıma. Özellikle belirli bir alanda blog yazıyorsanız (girişimcilik, teknik bir konu, tasarım, vs) bol bol okuyun ve okurken kısa kısa da olsa notlar alın.
 3. Okuyucularınıza Sorun
 4. Okuyucularınıza gerek sosyal medyada gerekse blogunuzda fikirlerini sormak hiç tahmin etmediğiniz geri dönüşlere yol açabilir. Sizlere fikirlerinizi sorduktan sonra hiç aklıma gelmeyen birçok blog yazısı fikri verdiniz bana. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.
 5. Soru/Cevap Yapın
 6. Özellikle çok takip edilen bir blogunuz varsa birçok okuyucunuz email ve sosyal medyadan size sorular soruyor olacaktır. Arada çok sorulan sorulardan bir Soru/Cevap yazısı yazmak hem faydalı hem de kolay bir blog yazısı yöntemi olabilir.
 7. Site İçi Aranan Kelimeleri İnceleyin
 8. Google Analitik’te blog ziyaretçilerinizin, blog içinde yaptıkları aramaları görebilirsiniz. Çok aranan kelimeler listesine göz atarak yazmadığınız konularda hali hazırda okuyucularınızın aradığı yazılar yazabilirsiniz.
 9. Favori Bloglarınızın Arşivlerine Göz Atın
 10. Favori bloglarınızın arşivlerine göz atarak birçok blog yazısı fikri yakalayabilirsiniz.
 11. Liste Yapın
 12. Bu yazı listeye güzel bir örnek. Net, madde madde ve alanınızda birçok konuda listeler yapabilirsiniz.
 13. İnceleme Yazısı Yazın
 14. Kitap, fuar, yazılım, ürün ve blog konunuzla ilgili daha birçok şeyin incelemesini yapabilirsiniz.
 15. Eski ve Popüler Yazılarınızı İnceleyin
 16. Eski ve çok okunmuş yazılarınızı tekrar okuyarak birçok yeni yazı fikri ortaya çıkartabilirsiniz. İster eski bir yazınızı daha derinlemesine ele alın isterseniz de ona paralel bir konu seçin, zaten çok okunmuş yazınıza paralel bir yazı her zaman avantajlı olacaktır.
 17. Case Study Yapın
 18. Blog alanınızda case study bulmak Google sayesinde pek de zor değildir. Kendi fikrinizi ve bakış açınızı da ekleyerek hızlı ve çok ilgi görecek case study’ler yazabilirsiniz.
 19. Konuk Yazar Davet Edin
 20. İlham gelmiyor, her yöntemi denediniz içinizden yazmak gelmiyor. Tanıdığınız bir blogger’a konuk yazı ricasında bulunabilirsiniz. Hem blogunuzda yeni bir yazı yayınlamış olursunuz hem de konuk yazar arkadaşınız kendi markasını (blogunu, kişisel markasını, vs) okuyucularınıza tanıtma fırsatı bulur.
Düzenli ve sık yazan bloggerlar için bazen konu bulmak baş ağrısı olabiliyor.
Yukardaki 10 yöntemin birçoğunu ben de bloglarımda konu bulma sıkıntısı çektiğimde uyguluyorum.

Kaynak: http://ahmetkirtok.com/blog-yazisi-konusu-bulmak-icin-10-yontem/

2 yorum:

 1. çok bilgilenddirici bir yazı olmuş gerçekten düzenli blog yazmak çok zor

  YanıtlaSil
 2. Benim bunların hiçbirini yapmama gerek kalmıyo :D Aklıma öyle çok konu geliyo ki not etmekten sıkıldım :D

  YanıtlaSil