19 Aralık 2012 Çarşamba

"Capitalism"

1. Kat - Sizi Yönetiyoruz..Vekiller..
2. Kat - Sizi kandırıyoruz. Ruhban sınıfı..
3. Kat - Size ateş ediyoruz. Paralı Askerler..
4. Kat - Sizin yerinize yiyoruz.. Burjuva
5. Kat - Hepiniz için çalışıyoruz. İşçi Sınıf

1911 yılında yayınlanan bir poster. Anlaşılan çok da bir şey değişmemiş.! Birilerinin üstüne basarak yukarılara çıkan insanlar günün birinde paldır küldür yere kapaklanmaya mahkumdur.

6 yorum:

 1. Kapitalizmin tepesindekiler işçi sınıfının/ alt tabakanın yaşamını devam ettirecek kadar kazanmasını sağlamalıdır ki kendi üstünlüğünü korusun. Binevi Hegel'in "köle efendi diyalektiği." Efendinin var olabilmesi için köleye ihtiyacı vardır. Kölenin ortadan kalkması demek efendiliğin ortadan kalkması demektir. Yaşmını sürdürecek kadar ekmek verirsin, fazlasını değil. O yüzden bütün liderler dini, etnik farkılaşmayı, milletçiliği kullanan yalancılardır. Maslow'un ihtiyaçlar teorisi var piramdidin en altında insanın karın doyurması, fizyolojik ihtiyaçlarını karşılaması söz konusu, sonra primadin ikinci basamağında güvenlik duygusu geliyor. Sırayla sevgi, saygı, kariyer, prestij. Bütün insanlar bu aşamadan geçiyor. İnsanların çoğunlukta olduğu yer karnını doyurma ve güvenlik primadinin olduğu kısım. Bunun ikisini başarırsan çoğunluğun karnını doyurursan, güvenliğini sağlarsan kendine bağlarsın, köle haline getirirsin. Evi yanan bir insan düşünün, evi yandığında o küllerre bakıp birkaç gün ağlar, sonra o küllerin üstünde karnını doyurur. Ve Dünya daki siyasi liderlerin yaptığı budur. Yaşamasını sağlayacak kadar yardımda bulunmak. Okullar, medya, polis... devletin ideolojik ve baskı aygıtlarıdır. Ve bunlar sayesinde alt, üst tabaka yeniden üretilir.

  İnsan karın doyurma, güvenlik ihtiyacını karşılamadan sonra sevgi ihtiyacı doğar, sonra dinsel düşünceler devreye girer. Ve Din halkın afyonudur. Liderler bunu çok iyi bilir. Siyasi liderler, üst tabaka bu sefer insanları köle haline getirmek için dini kullanır. O yüzden kim olursa olsun Dini düşüncelerini sürekli ifade eden lider hiç samimi değildir, dini kullanan yalancılardır. Ve inanırım ki hiç bir insanın dinini yaşaması için siyasi lidere ihtiyacı yoktur. Hatta Said Nursi derki siyasete bulaşmış siyasetçi müslümanlığı tam değildir. Yalncılar siyasetçi olur diye.

  Askeriye insanları koruyacağını söyler, ama alt tabakayı kullanır kendini korur aslında ölen insanlara bakarsan üst tabakadan hiç bir kimse yoktur. Bu uzar gider... çok şey yazarım daha ama yeter sanırım :D Umarım insanlar dinini, düşüncelerini hiç bir üst tabakaya bağlı kalmadan yaşamayı öğrenir.

  Bu arada ben bloglarda çalan müziklerden hiç hoşlanmazdım, hatta bazı blogtaki yazıyı okurken müzikten rahatsız olduğum için yarım bıraktığım bile oluyordu. Ama blogundaki müzikler çok rahatlataıcı, huzur verici. İlk defa müzikten rahatsız olmadım. Güzel olmuş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müziği beğenmene sevindim Özlem işyerinde dinleyemiorum çalmıyor. 3 tane klasik koydum istersen değiştirebiliyorsun, arka planımla ters mi düştü diye düşünüyorum ?!?

   Sil
  2. Şimdi sen bu soruyu eski arka plana göre sordun değil mi? Ben sade arka planları daha çok seviyorum. Sadeden kastım tek rengin hakim olduğu ya da birbirine uyumlu renklerin olduğu bir arka plan. Ama eski arka plana uymuyordu müzik. Şimdiki arka plan da eh işte. Ama öncekine göre daha iyi. Ama ben GONZALES e bayıldım. Yerim onuuu, mımrıcırım. Ben de istiyorum HTML sini bana ne. Ya da başka bir HTML varsa hayvanlı, özellikle kedili mesaj at bana ne kadarda yüzsüzüm. :))

   Sil
  3. yanak mıncırmalı nasıl oldu =) senin eh işte dediğin neydi okadar çok değiştimki =P gonzalesin üstünde link var ordan tıkla sayfası açılır. kaplumbağa falan var, köpecik var..

   Sil
  4. Bu iyi oldu çok tatlı bunlar ya. :))

   Sil
  5. Gözü yormuyor. Çizgi roman karakterlerinin olduğu arka plan gözü yoruyordu. Sende ne bilmiş bilmiş konuşuyorsun Özlem git kendi bloguna bak sen ehehehe..

   Sil