15 Şubat 2013 Cuma

"James Dean R.I.P (24)"

"Die young and make a beautiful corpse"

 Aslında başka fotolarına baktığımda koca kafalı diyebileceğim bir adam ama yakışıklı kabul ediyorum, eskiye olan merakımdan dolayı yolum bir sitede James Dean'e denk geldi, çoğu fotoğrafında sigarayla poz vermiş, hani 24'de ölmese zaten kanserden ölürdü diyesim geliyor. Çoğu körpe ergeni sigaraya özenti duymasına sebep olmuş bir oyuncu, hızlı yaşa genç öl cesedin güzel olsun cümlesi tam da James'e uyuyor. Buna benzer bir cümle fotoğrafın altında da gördüğünüz gibi kendiside kuruyormuş.

East of Eden(Cennetin Doğuşu), Giant(Devlerin Aşkı), Rebel Without A Cause(Asi Gençlik) oynadığı ve onu ölümsüzleştiren tarihi filmler. Devlerin Aşkı filminden hemen sonra 30 Eylül 1955'de Porsche 550 Spyder marka spor arabası ile geçirdiği trafik kazası sonucu
hayatını kaybetti, Giant filminde aldığı rolle Oscar'a aday gösterildi fakat kendisi hız tutkusundan dolayı bunu da görememiş oldu.


 "Little Bastard"

James, Küçük Piç adını verdiği Porsche 550 Spyder'ı ile birlikte. Bu arabayı aldıktan 9 gün sonra trajik kaza gerçekleşti. Karşıdan gelen araçla kafa kafaya çarpışıp yolun kenarına düştüğü belirtilmiş, yanındaki arkadaşı arabadan 20m fırlayıp bir kaç kırıkla hayatta kalmış.


İleri derecede göz bozukluğu olduğu için, kalın camlı gözlükleri varmış. Kazanın da göz bozukluğundan dolayı gerçekleşmiş olabileceği ihtimali var. Çoğu fotosunda gözlerini kısarak uzaklara bakmasının bir sebebide uzağı görememesidir.

Bu fotoğrafı çektirirken gencecik yaşta o tabutun içine gireceği aklının ucundan geçermiydi acaba ?


Marlon Brando'ya göre James Dean onu taklit ediyordu,  Marlon Brando onu daha ziyade karsılaştıkları Los Angeles partilerinden hatırladığını belirtiyor. Hatta bir gün onu kenara çekip : "Jimmy, artik beni taklit etmekten vazgecmelisin" dediğini belirtiyor.

Marlon Brando

8 Şubat 1931- 30 Eylül 1955
R.I.P.

6 yorum:

 1. Hızlı yaşamış genç ölmüş. Kenardaki mektubu yine görüyorum. :)

  YanıtlaSil
 2. Cok yakisikli,cok kibar bir serseri,bir marjinal...Kot Pantolonu ilk giyen ve meshur eden Ünlü...O zamana kadar yalnizca maden iscileri giyiyordu Kot pantolonu...Ve halen cok ünlü....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ama kotu ilk giyen o diyemem, sadece bir davette giymeye cesaret edip kota dikkat çekmiş, Marlon Brandonun resmine dikkat edersen kot giymiş ve Brando James'den eski..

   Sil
 3. Çok sevdim ben bu postu :)Hatta blogunu :)
  Süpersoniksin eline sağlık :)
  Öpüyorum.
  Nurten

  YanıtlaSil