31 Temmuz 2013 Çarşamba

Man of Steel


"O bir kuş ! Hayır o bir uçak ! Hayır hayır o Superman !!!"

Klasik replikle başlayayım dedim, dile kolay 80 yaşındaki bir karakterden bahsediyoruz. 1933 yılında doğmuş, kel ve kötü karakterli olunca tutmamış ve şimdiki USA bayrağı renkli taytlı halini 1938 yılında almış. O günden bu güne ziv ziv ziv uçup duruyor. Superman'i şahsen renk ve kostümünden ötürü, birde çoğu süper kahramanın güçlerini bünyesinden barındırdığı için pek sevmem. Çizgiromanlarla ilgilendiğimden dolayı zamanında ülkemizde çoğu kişinin bilmediği süper kahramanları bilir okurdum, bu yüzden Süpo pek ilgimi çekmezdi. Zamanla Superman'in filmleri çekilmeye başlandı kimi sevildi kimi tutmadı. Gel zaman git zaman benimde Superman filmine gideceğim aklıma gelmezdi, taki Christopher Nolan bu işe el atana dek, çünkü bu Superman filmi de tutmasaydı epey bir zaman Superman filmi çekmeye töbe ederlerdi gibime geliyor. Christopher Reeve'n oynadığı serilerden bu yana istedikleri seviyede bir film tutturamamışlardı. Özellikle 2006'da çevirilen Superman Returns'un aldığı eleştiriler ve filmin başarısızlığı DC'yi kara kara düşündürüyordu. Superman'i ne kadar itici buluyorsam Batman'i de bir o okadar çok severim, kıyafeti, karanlıklar içide olması, arabası falan filan epey karizmatik gelir bana, esasen Batmen'de Tim Burton'lı seriden sonra can çekişmeye başlamıştı ki Nolan The Dark Knight 3 lemesiyle hızır gibi yetişti. Tavan yaptırdığı Batman rüzgarına Superman'i de eklemek istediler. Başarılı olmuş gibide görünüyorlar.

Man of Steel'e gelecek olursak TDK serisi gibi başlar ve ağır işler diye düşünüyordum ama öyle olmadı. Gayet hızlı başlayan film öylede son buldu. Karakterler oturmuş gibiydi. Superman'e(Henry Cavill) Christopher Reeve'n den sonra yakışan bir yüz bulmuşlardı. Jor-El(Russell Crowe) ve Jonathan Kent(Kevin Costner)  'in de zamanında Robin Hood canlandırmış olmaları tebessüm ettirici bir tesadüftü. Sadece Lois Lane(Amy Adams) için farklı bir oyuncu olabilirmiydi diye düşünüyorum. Film'i anlatmayacağım zaten bildiğiniz senaryo. Superman kostümündeyse radikal değişiklikler olmuş. Kırmızı don kostümden çıkarılmış (ki iyi olmuş), renkler daha koyulaştırılmış ve karizmatik olması sağlanmıştı. IMDb notu olarak TDK serisine yaklaşamadı tabi 7.7/10

Superman'in tutuklanıp sorgulandığı sahne, Lois göğsündeki "S" nin anlamanı sorup "Sanki Superm..  gibi diyecekken lafı kesilmişti" Epey bir müddet Superman denmiyor çünkü !5 yorum:

 1. ben bu filmi sevdim ama pek de etkilenmemiştim açıkası :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Mia etkileyen bir film değil, sadece öncekiler gibi kötü olmadı.

   Sil
 2. Sinemada çok eksiğim var çoook:)

  YanıtlaSil
 3. Nice film!!! would you like to follow each other?
  Besos, desde España, Marcela♥

  YanıtlaSil