6 Eylül 2013 Cuma

Kedilere Barınak Yapma Şenliği
Malum kış ayları geldi çattı ve sokaklarda çoğunlukla kedilerin başıboş kaldığını görüyoruz. Eğlenceli olabileceğini düşünerek gelin bunu el birliğiyle bir şenliğe dönüştürelim ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlayalım. Yaptığımız kutuları blog ve diğer sosyal ağ hesaplarımızda da paylaşarak habersiz olan diğer kişileride haberdar edelim, şevklendirelim. BU POSTU OLDUĞU GİBİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ !!!

Özellikle http://kucukagacanaokulu.wordpress.com/2012/05/ sitesinde rast geldiğim uygulama çok hoşuma gitti, bütün öğretmenlerimizin kendi öğrencilerine yaptıracakları kedi evleri ile bir anda bir sürü kedi evine vesile olmuş olabiliriz. Bu da Çanakkale'deki çocukların mahallelerindeki kediler için yaptıkları kedi evi projesi haberi http://haberciniz.biz/ogrencilerden-kedi-evi-projesi-canakkale-940587h.htm

Küçük Ağaç AnaokuluSED’in “ONLAR Bizim Kedilerimiz” Projesi kapsamında geliştirdiği bu kedi evleri çok az bir masrafla yapılabilmekte ve bütün bir kış dayanabilmektedirler. Eğer yağmur ve kardan korunmalı yerlere yerleştirirseniz, daha da uzun zaman kullanılabilirler. 

Gazete çok iyi izolasyon sağlamakta ve dışarıdan kedilerin taşıdığı ıslaklığı emmektedir. Kapının kenarda ve yüksekte olması, soğuk havanın direkt  kedinin vücudu ile  temasını engellemektedir. 


Su geçirmezlik için sarma ve bantlama aşamasında iki çift elin çalışması işi çok daha kolaylaştırmaktadır. Bir evin yapılması yaklaşık bir saat almaktadır. Koli bandını evin dayanıklı olması açısından bol bol kullanmaktan kaçınmayın ve elinizin altında bol miktarda bulunsun. Kutuların siyah battal, parlak olmayan torba  ile kaplanması onların göze fazla çarpmamasını sağlar. Eğer balkon altı gibi bir yer imkanı yoksa, bitkilerin arasına ve, veya alçak ağaçların altına koymaya özen gösterin.


GEREKLi MALZEMELER

 • Kalın ve sağlam karton kutu
 • Her tarafından 3-5cm boşluk kalabilecek boyda daha küçük sağlam kutu
 • Bol gazete
 • Kalın Battal Çöp Torba
 • Şeffaf Band

Katlanmış gazeteleri kolinin alt kısmına 3-4 sıra üst üste yerleştirin

Küçük koliyi büyük kolinin içine koyun
Gazeteleri katlanmış olarak iki kutu arasına dört tarafına sıkıca yerleştirin


 Küçük kutunun bir küçük kapağını içine katlayın ve sıkıca bantlayınKüçük kutunun katlanmış büyük kapağının kenarından, bir kedinin geçebileceği büyüklükte bir kısmı kesin


Küçük kutunun kapaklarını görüldüğü gibi bantlayınBüyük kutunun büyük kapağının kenarını görüldüğü gibi kesin.
Öteki kenarından 1cm kadar keserek kapağı eninden biraz küçültünKalın battal torbayı açarak, kutunun tümünü sarın ve sıkıca bantlayın. 
İki kat yaparsanız  daha sağlam olacaktır.
Kapı olarak açılan bölümün etrafını kesici ile üç kenarından kesin. 
Kapağın etrafını ve kesilmiş kısımları bant ile iyice sarın.


Gazeteleri 2-3cm kalınlığında boyuna kesin ve kutunun içini bolca doldurun.Evin içine, kapısından girecek büyüklükte, kapının bulunduğu tarafa ağır bir taş koyun. Bu kutunun devrilmesini engeller. Bu kedi evi iki kediyi kolayca barındırır. Üstüne belediyenizin onayını gösteren, suya dayanıklı, kendinden yapışkanlı etiketi yapıştırın.Önemli Notlar

 1. Kedi Evi”ni, balkon altı gibi, yağmurdan koruyabileceğiniz bir yere koyun. Altına bir sebze kasası veya toprakla temasını azaltacak bir cisim yerleştirin. (Köpük olabilir
 2. Kedi kapısını rüzgardan korumak için, duvara doğru çevirin ve duvarla ev arasında, kedinin rahatla içeri girebileceği kadar bir ara bırakın.
 3. Bilhassa çok yağışlı havalardan sonra, elinizi evin içine sokarak gazete kırpıntılarını kontrol edin.
  Eğer ıslanmışlarsa, yenileri ile değiştirin.
 4. Bu boy ev, iki kediyi rahatca barındırır.

Kaynak: http://www.fatihbelediyesiyedikulehayvanbarinagi.com/haberler/kedi-evi-yapimi/ 
Kedi evi yapımı videosu: http://www.youtube.com/embed/92pjb4nd1D0?feature=oembed 
http://evdekedivar.com/?p=151717 yorum:

 1. vaayy süper bir şey bu yyaaa
  mutlaka yapmalııııı!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem yapalım hemde paylaşalım Aslı =D

   Sil
  2. oluurrr hemen paylaşıyorum postunu o zamannn :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Teşekkürler Ferhat katılman dileğiyle =D

   Sil
 3. Seni seviyorum Sonsuz ! Supersin <3 ^_^

  YanıtlaSil
 4. GEÇEN YIL AYNI OLAYI PAYLAŞMIŞTIM BAS BAS BAĞIRDIM SESİMİ O KADAR AZ İNSAN DUYDU Kİ, SONSUZ; KUTLUYORUM SENİ DUYARLI ARKADAŞIM.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Cansu benim adımı vermeden kendi bloglarınızdada paylaşabilirsiniz hatta lütfen paylaşın

   Sil
 5. İyi kalpli kedim benim :) Çok güzel bir düşünce. Yalnız bunun olumsuz sonuçları da olacaktır. Bizim halkın çoğu duyarsız ben şimdi bunu yapıp evimizin köşesine koysam apartmandakiler kesin sorun çıkartır. Arabalarımız batırıyorlar, sebzeleri, bahçeyi çiğniyorlar diye. Çoğu da çevre kirliliği oluşturacaktır. Çoğu kendini bilmez insan yüzünden yırtılıp, tekmelenecek eminim. Evlerinin bahçesi musait olan herkes yapmalı bence ama birde şöyle yapılabilir Antalya Büyükşehir belediyesinin kedi evi gibi belediyelere kedi evi yapması konusunda bir proje sunulabilir, rica da bulunulur ya da imza toplanır. Hem böyle düzenli daha kalıcı evler yapılmış olur. Antalya Büyükşehir belediyesi kedi evi diye google da araştırın göreceksiniz gerçekten çok güzel bir şekilde yapılmış. İnsanların zarar vermesini engellemek içinde tel örgü ile korunmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem daha kalıcı bir çözümden bahsetmişsin evet ama o tarz bir isteği belediyeye kabul ettirmek daha büyük bir oluşum ister. Bu ses getirecek oluşumu yapmak uzun sürecektir ama kış ayları geldi ve kedilerin özellikle bebek kedilerin o kadar vakti olmaya bilir. Eğer kendi sokağımızdaki çocuklara bunu aşılayabilirsek büyük bir kazanç sağlarız, çünkü hayvan sevgisi yetişmekte olan bir çocuk için çok önemli =)

   Sil
 6. Süper bir kampanya... Tebrikler -

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler MHR STYLE, umarım yararlı olur.

   Sil
 7. her kes sorumlulugun farkinda olursan harika olur.YAPALIMMMMMMMMMMM

  YanıtlaSil