23 Temmuz 2014 Çarşamba

Tasarımcı Kişiyi Anlamak
Mouse, bir tasarımcı için sevgili elinden daha hayırlı bir merettir
Çünkü Mouse ne tek taş ister, epilasyonudur manikürüdür gerekmez. Mouse sadece onu tutmanızı ve tıklamanızı ister. Bir çok çalışan klavye ile aşk yaşarken, bir tasarımcının yari yareni her zaman mouse'dur.

Tasarımcı için müzik ruhun gıdasından ziyadedir
Her çalışan müziğe ihtiyaç duyar ofislerde, ama tasarımcılar başkadır. Bilgisayarından ses kartını sök, ofiste müziği yasakla. %100 işi bırakırlar işi bırakmayanların ölmesi de muhtemeldir.

Revizyon bir tasarımcı hastalığıdır
Revizyon Bilimadamlarının araştırmalarına göre müşterilerden bulaşan bir çeşit virüstür. Müşteri temsilcileri vasıtasıyla tasarımcılara geçen bu ölümcül virüsün tedavisi henüz bulunamamıştır. Virüsün yarattığı enfeksiyon, tasarımcının çalışmasının ilk halinden bambaşka bir formda işin onaylanması şeklinde gözlemlenmektedir.

Tasarımcılar için Revizyonsuz İş
Bir tasarımcının en büyük hayali yaptığı işin revizyona uğramadan direk onaylanmasıdır. Bir kez revizyon döngüsüne takılan tasarımcının normal bir insandan 10 kat daha hızlı yaşlandığı bilimsel bir gerçektir.(Gerçek)

Tasarımcı için iş yoktur Deadline vardır
Deadline yani işin bitmesi gereken zaman bir tasarımcı için ölümcül biçimde geçer. Ensesinde boza pişiren müşteri temsilcilerinin "Hadi hadi" sıkıştırmaları altında boncuk boncuk terlemenin ne demek olduğunu tasarımcılar bilir.

Tasarımcının doğal ortamındaki tek düşmanı müşteri temsilcisidir
Müşteri temsilcisi bir tasarımcı için korkulu rüyanın vücut bulmuş halidir. İşi bilmemekten midir nedir, müşteri temsilcilerinin de genelde heyheyleri yerinde olur hep. (Bana heyheylenebilen daha doğmadı)

Telefon görüşmesi tasarımcının odasında yapılacak iş değildir
Efendim tasarımcılar bilir, bir odada eğer biri telefonda virvirvir konuşuyorsa o an yapılan işin layerından hayır gelmez. Telefon görüşmesi dedin mi tasarımcının hayalgücü neticesine kaçar, çalışma azmi ishal olur dökülür bünyesinden.
(Çoooook doğru, benim ofisimde bu tarz embesil beyin fukarası çok)

Toplantıdaki en laubali insan tasarımcıdır
Tasarımcılar yapıları gereği işe öğlen gelen(ben 07:30), yataktan kalkma ve hırpani takılan kişiler olduklarından iş disiplinleri düşüktür. Öyle olmadığını iddia eden varsa Tasarımcılar Odası Başkanlığından terk kağıtlarını alıp gidebilirler. Bu insanları toplantı odasında odaklanmış bir şekilde tutmak zordur bu sebeple. Genelde toplantılar birinin tasarımcıya kafa göz dalması ile sonlanır.(Yavaşşşşş)

Rahat olmak tasarımcılığın şanından gelir
Tartışmasız ofiste en rahatına düşkün çalışandır tasarımcı. Mesaiye başladığında oturur pozisyondan, mesai sonuna doğru amuda kalkmış olabilir. Genelde bunların oturduğu koltuklar fazla ısınmadan ötürü alev alırlar.
(Havada asılı kalabildiğim gün söz oturarak çalışmıcam).

Bilgisayarsız tasarımcının hali
Bir tasarımcının elinden bilgisayarını alın, ofiste bilgisayarsız iş yürütemeyecek tek elemandır. Şimdi kimse, "Ne olacak canım alır bir kalem kağıt çizerim" demesin, birbirimizi kandırmayalım arkadaşlar.

CTRL+S(Kaydet) yoksa tasarımcı da yoktur
Bir proje düşünün ki CTRL + S olmaksızın 10 saat geçmiş, bilgisayarın rami Roberto Carlos'un baldırları gibi şişmiş... Kabus gibi değil mi? Projeye kelle koltukta devam etmekten öte bir şey. Allah göstermesin, CTRL + S 'siz bir dünyada yaşanacağına patlasın bütün bilgisayarlar taş devrine dönelim daha iyi a dostlar.

Endüstriyel tasarımcının yanında diğer tasarımcıların lafı olmaz
Bir tasarımın kağıt üstünde kalması, ya da ekranda takip edilecek bir formda olması kısmi hasarlara yol açabilirken, endüstriyel tasarımcıların eserleri ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçların etkilerinden kaçınmak için gözleri kapatmak da yetmez, gördüğünüz yerde kaçmanız tavsiye edilir.

Tasarımcı atasözü: Logo mühim bir iştir
Öyle logoya bakıp da "Ne var bunda" diyecek samimiyetten uzak arkadaşları şöyle bir dışarı alalım öncelikle. Kalan arkadaşlara da şunu diyelim "Yapma güzel tasarımcı kardeşim." çoluk var çocuk var. Tasarımcı kalitesini logo dizaynından belli eder.

Bir gün herkes tasarımcı olacak!
Yazılımcılarla tasarımcıların ortak derdidir efendim, herkes bu ülkede tasarımcı doğar yaşar ve ölür. Tasarım bilmeyene vatandaşlık verilmez bu ülkede. Beyaz zemine kırmızı boya dökebilen herkes tasarım erbabı olarak geri kalan hayatına devam eder. O yüzden aslında burada anlattıklarımızı da herkes bilir anlar diye umuyoruz . . .Kaynak: Oktay Volkan Alkaya

12 yorum:

 1. Sonsuz şimmdi sen tasarımcı mısın? desem kızar mısın? :)
  Çok güzel yer yer imalı bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok canım nie kızayım =) evet,

   Sil
  2. Resimdekide benim souht park karakterim yanındakide kedim =)))))

   Sil
 2. hahah çok eğlenceli olmuş bu yorumlar. Tasarımcı diyince nedense öyle 9 da gel 5 te git biri canlandıramadım. Bence salsınlar açık alana iş zamanında bitsin yeter. =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya Türkiye'de yok öyle saat diliminde çalışan biri zaten anca kendi işi olması gerekir =)

   Sil
 3. Tasarımcım benim :) hafif bir serzeniş var sanki. Aynen ya ne iş yeriymiş evden rahat rahat herkes çizimini yapsa. Bu ülke de herkesin çok mesleği var zaten. Mesela herkesin sosyolog olduğu gibi. Bir de bir iki şey çizip kendini tasarımcı diye tanımlayan insana gülerim. Bir hobi olabilir ama tasarımcı demesi ukalalık. Yalnız şunu da eklemek isterim tasarımcı var tasarımcı var. Hayal gücünün çok iyi olması lazım.

  Mesela takip ettiğim illüstrasyon çizerlerinde bu farklı görüyorum ben. Çoğu kişinin çizdikleri birbirlerine benziyor. Bu giyim olsun vb. tasarımlar içinde geçerli bana göre.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi çizgini bulmak çok mühim, mesela senin paintle dahi olsa bir çizgin var bu çok güzel, hayal gücüyle birlikte görsel algı ve vizyon sahibi olabilmek bu işin önemli kısımları, bir insana programı öğretebilir ama görsel algı yeteneğini işleyemeyiz =)

   Sil
 4. Bana çok uzak bir meslek ama , zorluklarının yanında yine de güzel gibi geliyor .. öyle algıladım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorluğu olmayan iş yoktur zannedersem =) güzel tabi seviyorum işimi

   Sil
 5. tasarım yetenek işi de sanki müzikle daha güzel olur tasarım yapmak :)
  ya da dur vazgeçtim kendi çizdiklerimi hatırladım da bir an. müziksiz daha iyi o zaman :)

  YanıtlaSil
 6. şey tasarımcı :) ben baya bi bilgilendim thank :D hep seve seve yap işini sonsuzum :)

  YanıtlaSil
 7. bir zamanlar bende tasarımcı olmak için uğraştım :D

  YanıtlaSil