5 Şubat 2018 Pazartesi

Yalan Makinesi

Bizim Sharon

Tarihte ilk yalan makinesi  2 Şubat 1935'te Sharon Stone tarafından denenmiştir. 😂😂  Şaka şaka yok öyle bir şey ya dur hemen heyecan yapma, Leonarde Keeler' ın tarafından denenmiştir. Türkçe bir yazı ya da araştırma çok fazla bulamadım, sanırım Enigma Makinesi kadar kimsenin ilgisini çekmemiş(filmide çok güzeldir). Esasen Leonarde Keeler ilk mucidi değil, modern haline getiren kişi diyebiliriz. İlk mucit olarak Backster etkisi olarak bilinen parapsikoloji'de bitkisel algılamayı ya da bitkilerdeki psikişik algılamayı ifade eden bir terimin isim babası olan, bu alanda ilk incelemeleri gerçekleştiren ve bitkilerin de belli ölçülerde paranormal bir duyarlılığa sahip olduğu varsayımını ilk ortaya atan

Cleve Backster
John Augustus Larson
Cleve Backster olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca yabancı kaynaklardan anlayabildiğim kadarıyla ceza soruşturmaları üzerinde uygulayan ilk kişi John Augustus Larson oldu, nabız, solunum ve deri iletkenliğinin ölçümlerini entegre ederek yalan saptama aracını oluşturdu. İlk pratik kullanımı 1921'de gerçekleştirdi ve basına "Yalan Dedektörü" olarak tanıttı, Larson kendi makinesinin temelde tansiyon aletinin modifikasyonu cardio-pneumo psychogram olarak tanımladı. Larsona araştırmalarında yardım eden Leonarde Keeler, Berkeley Polis Departmanının bodrumunda gizlice dolaşıp hantal aleti inceleyip, arkadaşlarının üzerinde test etmeye başlamış, aletin pek çok dezavantajı olduğunu fark edip, yeni bir tane oluşturmaya karar vermişti. Liseden iki eski dostu Ralph Brandt ve Elwood Woolsey'in yardımları ile tekrardan tasarladığı alete "The Emotograf" ismini verdi.

Bazı ülkelerde, yalan makinesi, şüphelilerde suçlularda ya da hassas kamu ya da özel sektörde çalışma adaylarını sorgulamada kullanılıyor. FBI, NSA, LAPD ve CIA bunlardan bir kaçı, bir çok polis departmanı ve federal hükümet kurumları, şüphelileri sorgulamak ve yeni çalışanlarını araştırmak için Yalan makinesini kullanıyor. Bazı ülkeler Yalan Makinesini kullanmayı reddederken kimi ülkeler kısmende olsa kullanmayı tercih etmiş. 1911' in başlarında The New York Times gazetesinde yazan bir yazıda Psikometri(Medyumların bir nesneye dokunarak, geçmişte o nesneye dokunmuş kişi ya da kişiler hakkında bilgi edinebilme) sayesinde dedektif, avukat ve jüriye ihtiyaç duyulmayan bir dünya hayal edilmişti( Hannibal' da ki Will Graham geldi aklıma). 

Makineye güvenmeyenlerin nedenlerinden biriside Yalan Makinesine karşı bazı tekniklerin geliştirilebilir olmasıydı, 48 kadın cinayetinden suçlu bulunan seri katil Gary Ridgway 1987'de bir şekilde makineyi yanıltmayı başarmıştı, bazı teknikler geliştiren ajanları hiç saymıyorum bile 1945'ten günümüze kadar 6 Amerikalı testlerden başarıyla geçip ajanlık yapmışlar. Bu hatalara rağmen, Ağustos 2008'de ABD İstihbarat Teşkilatı, muhtemel ve mevcut 5.700 çalışanının her birini yılda en az bir kez yalancı testine tabi tutulacağını açıkladı. Suçsuz insanların testler sonucu cezaya mahkum edilebilmesi gibi nedenlerden dolayıda karşı çıkılıyor. Avrupa'nın çoğunda güvenilir bir delil olarak kabul görmeyen Yalan Makinesi sessiz kalma hakkını ihlal ettiği düşünülmektey, sadece Belçika makineye fazlasıyla baş vuran ülkerin başında geliyor.

Daha önceki toplumlarda birisinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak için ciddi acı verici sorgulama yöntemlerine başvurulurdu, Orta çağda yalancıları keşfetmek için kaynar su kullanılırdı, zamanla bunlar yerlerini daha farklı öttürme 😂 yöntemlerine bıraktılar. Yalan Makinesi Çoğu mahkemece delil olarak kabul edilmese de yetkililer başka amaçlar için kullanıyor. Son olarak Leonarde Keeler'ın hayatı epey kısa sürmüş, 1951 yılında eşinin aldatması ya da ayrılması sonucu aşırı sigara, alkol ve stres sonucu inme inerek 47 yaşında hayatını kaybetmiş.

Leonarde KeelerKaynaklar
http://www.kenalder.com/other/Alder_UntruthRepresentations.pdf
https://www.thedailybeast.com/the-polygraph-has-been-lying-for-80-years
http://www.lie2me.net/thepolygraphmuseum/id12.html
https://en.wikipedia.org/wiki/PolygraphHiç yorum yok:

Yorum Gönder